Reumatoidalne zapalenie stawów: działaj szybko i zdecydowanie

  Dzisiaj chcę się podzielić takimi informacjami jak o RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, które dostałam z newslettera  od poczty zdrowia. …Dolegliwości bólowe nasilają się nocą i rankiem. Często powodują przebudzenie się w drugiej części nocy. Mogą trwać ciągle, znacząco wpływając na nastrój. Oto, jak opisano bóle reumatoidalne w dokumentach medycznych. I takie objawy miała… Czytaj dalej Reumatoidalne zapalenie stawów: działaj szybko i zdecydowanie

Zespół jelita drażliwego.

  Zespół jelita drażliwego chcę Ci napisać o tej chorobie, bo sama przez to przechodziłam.   Wiem i znam to z autopsji,  jak bardzo dają się we znaki te dolegliwości.    Ale zacznę od początku, czyli co to tak na prawdę jest…. Zespół jelita drażliwego inaczej nazwany zespołem jelita nadpobudliwego, albo zespołem jelita nadwrażliwego dotyka od… Czytaj dalej Zespół jelita drażliwego.

Szałwia, roślina, która przemawia do kobiet.

Długo  uznawano  ją  za  panaceum.            Obecnie  ogranicza  się  ją  głównie  do działania  hormonalnego.
A  przecież  szałwia  ma  dużo  więcej  zalet. Jakie  są  jej  prawdziwe  możliwości?

 

SZAŁWIA – RATUJE I DAJE ŻYCIE

Znakomite oddziaływanie szałwii na zdrowie kobiet znane było już w średniowieczu. Przez stulecia opowiadano legendę, wedle której po straszliwej epidemii dżumy w jednym z miast Egiptu podano do picia
szałwię kobietom, które przeżyły. Podobno kobiety bardzo szybko odzyskały siły i miasto w krótkim czasie znów się zaludniło. Obecnie wiadomo, że liście
szałwii pobudzają owulację i zwiększają płodność. Szałwia ma działanie estrogenne, wspomaga żeński układ hormonalny, zwłaszcza w okresie około menopauzalnym. W tym czasie jajniki przestają funkcjonować i spada poziom hormonów. Stosowanie szałwii zmniejsza więc towarzyszące temu objawy, takie jak uderzenia gorąca czy obniżenie nastroju.

W przypadku braku miesiączki u kobiet w wieku rozrodczym szałwia może ją wywołać. U części kobiet złagodzi bóle menstruacyjne i ureguluje cykl. Jednak należy uważać w przypadku hyperestrogenizmu, gdyż szałwia może nasilić dolegliwości. Szałwii jednak nie powinniśmy ograniczać jedynie do oddziaływania na kobiety. Grecy i Rzymianie uważali, że ta roślina może wyleczyć wszystko…

SZAŁWIA JAKO PANACEUM?

Istnieje powiedzenie: Kto ma szałwię w ogrodzie, nie potrzebuje lekarza.       Z naukowego punktu widzenia nie można być oczywiście aż takim optymistą, ale potwierdzamy, że szałwia jest rośliną o bardzo uniwersalnym działaniu. Oto kilka dowodów:

 • • Olejek eteryczny i kwas rozmarynowy, zawarte
  w szałwii sprawiają, że ma właściwości wzmacniające
  i pobudzające. To pierwszy powód, aby
  zainteresować się tą rośliną. Przydaje się na przykład
  w razie wyczerpania nerwowego albo aby
  zapobiec przemęczeniu.
 • Pomaga na trawienie. Jej lekko gorzki smak wspomaga prawidłowe funkcjonowanie żołądka, wątroby i jelit. Kilkaset lat temu istniał zwyczaj żucia listka szałwii po obfitym posiłku, aby ułatwić trawienie.                                      
 •  • Zawarte w szałwii taniny zmniejszają zapalenie i wzmacniają błonę śluzową, począwszy od jamy ustnej po jelita. Szałwię możesz wykorzystać do płukania jamy ustnej jako sposób na owrzodzenia.
  Warto ją również zastosować w leczeniu biegunki.

 • • Jeśli dokucza Ci nadpotliwość stóp, docenisz przeciwpotne działanie szałwii. Równolegle możesz pić napar z szałwii, a sproszkowaną rośliną pudrować stopy.   

Jak już wspominaliśmy, szałwia działa także silnie antyseptycznie.
Jest przydatna jako uzupełnienie leczenia wszelkiego rodzaju przewlekłych, a nawet ostrych infekcji.

SZAŁWIA: SPOSÓB UŻYCIA

Szałwię stosuje się na wiele sposobów. Możesz ją używać jako przyprawę do wielu dań (do prowansalskiej zupy czosnkowej Aigo boulido, do nadziewania drobiu, do wieprzowiny). Bardzo przyjemna jest szałwia do picia, przygotowywana jak herbata. To dobra metoda do celów profilaktycznych, a także aby uregulować cykl hormonalny lub zapobiegać dolegliwościom związanym z menopauzą. Jeśli chcesz uzyskać działanie przeciwinfekcyjne, ogólnie wzmacniające lub aby wspomóc trawienie, przygotuj mocniejszą herbatkę z szałwii, 20 g na litr. Najlepiej wtedy pić         3 filiżanki dziennie, po posiłku, od kilku dni do nawet 2 lub 3 tygodni.              Na uderzenia gorąca stosuj 1 filiżankę codziennie wieczorem, aż do ustąpienia objawów. Nalewkę alkoholową z szałwii stosuj w dawce                od 5 do 15 kropli jednorazowo, czas trwania jak opisany powyżej. 

Pamiętaj o zagrożeniach związanych z przedawkowaniem,dlatego bez konsultacji specjalistycznej nie przekraczaj wskazanego dawkowania. Czas trwania kuracji ciągłej nie powinien przekraczać 3 tygodni.
Jeśli chcesz powtórzyć kurację, zastosuj co najmniej 1 tydzień przerwy. Szałwii nie mogą stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby chore na epilepsję ani osoby, u których w przeszłości wystąpił nowotwór hormonozależny. 

 

 

 

Źródło: Newslleter „Naturalnie zdrowym być”                                                                                           Autor  Nicolas Wirth, naturopata.

 

Jak wygląda prawdziwa przyjaźń?

Piękna historia z życia ludzi.

Dzisiaj chcę się podzielić z Tobą piękną historią, którą znalazłam w necie.  Jest to historia o przyjaźni. Dlaczego o przyjaźni? Bo człowiek powinien mieć choć jedną osobę z którą się przyjaźni. Bo wie, że zawsze może liczyć na nią w chwilach dobrych i złych (oby tych drugich było jak najmniej) i takiej osoby życzę sobie i Tobie. 

„Dar krwi”

Mała dziewczynka poważnie zraniła się w trakcie zabawy w szkole. Lekarz zbadał ją i uznał, że potrzebna jest natychmiastowa transfuzja krwi. Na szczęście w jej klasie wiele dzieci miało tę samą grupę krwi. Lekarz zapytał, czy któreś z nich zgodziłoby się oddać krew, aby uratować swoją koleżankę. Zapadła długa cisza. Jedno
dziecko nieśmiało podniosło rączkę.
– Dziękuję! – powiedział lekarz. Jak masz na imię?
– Jérémie – odpowiedział chłopczyk.
Szybko położono go na łóżku, rękę zdezynfekowano alkoholem i założono wkłucie dożylne. Przez cały ten czas chłopiec nie ruszał się i nic nie mówił. W pewnej
chwili lekko zapłakał, ale od razu ukradkiem otarł łzy.
– Boli? – spytał lekarz. Jérémie poruszył przecząco głową. Jednak niedługo później znów zaszlochał i znów starał się ukryć łzy. Doktor ponownie zapytał, czy igła nie sprawia mu bólu, a Jérémie znów zaprzeczył.
Jednak tym razem łzy popłynęły strumieniem. Lekarz się zaniepokoił. Ewidentnie coś było nie w porządku.
Wtedy do chłopca podeszła nauczycielka, aby go wesprzeć. Porozmawiała z nim, wysłuchała i po cichu coś mu odpowiedziała. Chłopiec przestał płakać, a jego
twarz rozjaśniła się, widać na niej było ogromną ulgę.
Nauczycielka szepnęła do lekarza:                                                                          – On Pana źle zrozumiał. On myślał, że Pan poprosił o oddanie całej krwi i że za chwilę umrze.
– W takim razie dlaczego się zgodził? – zapytał lekarz.
Nauczycielka zadała to pytanie chłopcu.                                                Odpowiedział po prostu:                                                                                       – Ponieważ to moja przyjaciółka.

Aby lepiej przeżyć swoje życie, nie zapomnij o tym, co najważniejsze.

 

Ta mała roślinka zielona ma ogromną moc.

Już nie będziesz pić mięty tak samo jak kiedyś.

Moje problemy z jamą brzuszną mam od bardzo dawna. Ale ostatnie moje bóle były tak silne, że nie wiedziałam już jak mam sobie pomóc.

Aż tu nagle zaczęłam przeglądać prenumeratę „Naturalnie zdrowym być”. Trafiłam na ogrom informacji o mięcie. Mięty używałam zawsze latem do napoi różnych, bo jest orzeźwiająca. Tego co przeczytałam o niej, to wiedziałam tylko mały fragment tego jakie ma możliwości.

Wiedziałam na pewno, że jest bardzo dobra na dolegliwości żołądkowe. Po przeczytaniu tych poniżej wiadomości natychmiast napiłam się świeżo zaparzonej mięty i … bóle ustąpiły. A myślałam, że wyląduję w szpitalu.

Mięta działa na organizm pobudzająco, a w szczególności aktywuje trawienie. Stymuluje skurcze mięśni żołądka, zwiększa produkcję żółci w wątrobie, a następnie pomaga wyprowadzić żółć z pęcherzyka żółciowego do jelita. Poprawia więc aktywność motoryczną przewodu pokarmowego i ułatwia trawienie. Aktywne są w tym zakresie składniki podobne do tych, które znajdziemy w karczochu lub w rozmarynie, czyli kwasy fenolowe, które znakomicie oczyszczają wątrobę. Dlatego mięta wskazana jest w przypadku przeciążenia wątroby oraz na wszystko, co się z tym wiąże: bóle głowy spowodowane utrudnionym trawieniem, zaparcia, wzdęcia, mdłości, zgagę lub chorobę lokomocyjną. Mentol, naturalnie występujący w mięcie, jest znakomitym środkiem przeciwbólowym, rozkurczowym, orzeźwiającym i silnie ściągającym, dlatego działa łagodząco na tkanki objęte stanem zapalnym. Działa też silnie antyseptycznie. Takie właściwości są prawdziwym zbawieniem dla śluzówki naszych jelit…

Jak się okazuje mięty używa się też przy drażliwym jelicie.

Zespół jelita drażliwego jest chorobą łagodną, jednak bardzo utrudniającą codzienne życie. Objawami są bóle, wzdęcia, gazy jelitowe, zaparcia lub biegunki. W wielu badaniach naukowych wykazano, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej pozwala zmniejszyć bóle oraz złagodzić skurcze mięśni gładkich, czyli mięśni, z których zbudowany jest przewód pokarmowy, od żołądka aż po jelita.

To jeszcze nie wszystko.

Mięta ma także wiele innych zastosowań, z uwagi na swoje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Te właściwości doskonale łączą się ze sobą, ponieważ infekcjom zazwyczaj towarzyszy zapalenie. Miętę stosuje się w chorobach dróg oddechowych, chorobach jelit, jamy ustnej, skóry. Wykorzystuje się miętę świeżą lub suszoną, w postaci naparu, olejku eterycznego lub pranalewki, stosuje bezpośrednio na skórę lub doustnie. Jedną ze wspaniałych cech mięty jest wzmacnianie właściwości innych roślin, z którymi zostanie połączona. Zwiększa ogólne działanie herbatki ziołowej, a przy okazji polepsza jej smak. Gdy znajdzie się w mieszaninie olejków eterycznych, mówi się, że „dynamizuje” całość mieszaniny. Teraz już wiem dlaczego w składzie chlorofilu jaki ja piję jest mięta.

 

KORZYSTAJ Z MIĘTY, ALE ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

Miętę, a przede wszystkim jej olejek eteryczny, należy stosować ostrożnie, ponieważ zawiera ketony. Te związki w wysokich dawkach są toksyczne dla układu nerwowego, dlatego olejku eterycznego miętowego nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci poniżej 12. roku życia. Mięty w postaci naparu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 4. roku życia. Nie należy stosować zewnętrznie mięty nierozcieńczonej, z wyjątkiem przytrzaśniętego palca, ukąszenia przez owada lub bólu głowy. W pozostałych przypadkach (egzema, swędzenie, pokrzywka) należy ją rozcieńczyć w oleju roślinnym, aby zawartość mięty nie przekraczała 5%. Uważaj na chłodzące działanie mięty: nigdy nie nanoś olejku eterycznego mięty na zbyt dużą powierzchnię skóry, aby nie doszło do groźnego obniżenia temperatury ciała.

Jeśli zainteresowały ciebie te informacje, to podziel się  nimi z przyjaciółmi.

Źródło: Newslleter „Naturalnie zdrowym być”

Źródło informacji „Naturalnie zdrowym być” 

Pokochałam go….

Opowiem Ci dzisiaj jak to się stało, że zaczęłam robić hummusy. 

Zaczęło się ponad rok temu, gdy przeprowadziłam się do 82 letniej mamy. I co ma wspólnego z tym hummus, którego pokochałam?…. Moja mama pokasływała, ja to słyszałam już wcześniej. Zaniepokojona jej zdrowiem pytałam, czy dobrze się czuje. Odpowiedź  była zawsze taka sama, że coś tam ją załaskotało w gardle, albo jeszcze coś innego. Mieszkając z nią niestety słyszałam coraz częściej jak kaszle. Do tego stopnia, że jak ktoś do mnie zadzwonił, to słyszał jak ją męczył. Mimo tego, że była w innym pokoju to słychać było w całym mieszkaniu. Mamę bardzo kocham, ale jej kaszlu nie pokochałam. Pewnego dnia moja przyjaciółka, która prowadzi stronę na facebooku FitPower  zapytała mnie o mamy zdrowie. Zaniepokojona słysząc to samo co wszyscy, czyli kaszel.  Opisałam jej, co słyszałam od mamy o powodzie tych ataków kaszlu. Po wysłuchaniu mnie podpowiedziała, że może to być Candidoza, czyli grzybica. Oczywiście moja mama nie chciała mnie słuchać i mówiła, że nie ma żadnej grzybicy. I tak kasłała aż do momentu, gdy ogłuchła na jedno ucho. Więc namówiłam ją (też nie było łatwo) na wizytę u lekarza laryngologa.Trzeba było trochę na nią poczekać oczywiście. Lekarz zrobił płukanie ucha i stwierdził, że ma za śluzowane górne drogi oddechowe.  Okazało się, że moja przyjaciółka miała rację. Przepisał mamie lek, którego nie pokochałam.  Podobno nie antybiotyk.  Wypisanych skutków ubocznych miał mnóstwo, aż do ciężkiego uszkodzenia wątroby.  Zaproponowałam jej leczenie naturalnymi sposobami, czyli specjalna dieta, odkwaszenie organizmu. Do tego produkty na bazie ziół takich jak m.in. : ekstrakt z czosnku, ekstrakt z oregano, czy ekstrakt z ziela czystka itd. Oczywiście jak mama zobaczyła skład, to powiedziała, że można przecież kupić pojedynczo i to będzie to samo. Otóż nie to samo. Dzięki specjalnej kompozycji tych składników działają one synergicznie, czyli na wzajem się wzmacniają. Efekt jest tak silny jak antybiotyku, ale naturalnego i nie mającego skutków ubocznych. 

Zaraz, pewnie zapytasz się, a co ma do tego humus? No właśnie ma, bo trzeba było przestawić się na inne jedzenie, czyli m.in. bez wędlin, które ona bardzo lubi.        I tak właśnie w tej diecie znalazły się różnego rodzaju hummusy, których właśnie ja się uczę robić. Dzisiaj zrobiłam hummus z ciecierzycy,  awokado i świeżą kolendrą. Przepis znajdziesz na stronie Kuchnia Marty, bo nie jest skomplikowany, a strona mi się spodobała.

P.S.

Mama po miesiącu leczenie ma bardzo widoczne efekty, bo w ciągu dnia nie słyszę jej kaszlu. 

 

Napady paniki: dwie niespodziewane przyczyny.

Odżywianie się i długość czasu spędzonego

na siedząco w ciągu dnia mogą mieć wpływ

na występowanie napadów paniki.

Wbrew temu, czego można się było spodziewać, kondycja psychiczna wcale nie jest jedyną przyczyną napadów paniki (lęku). Napady lęku to zaburzenie, które objawia się napięciem mięśni, trudnościami w oddychaniu, bólem głowy i przyspieszeniem rytmu uderzeń serca.

Dotyczy 27 milionów ludzi na całym świecie.

Naukowcy odkryli, że pojawienie się tego zaburzenia ma związek ze składem flory bakteryjnej jelit. Osoby spożywające więcej produktów fermentowanych mają mniej napadów paniki niż pozostali. Ale to jeszcze nie wszystko.

Inna grupa badawcza zaobserwowała, że osoby spędzające w ciągu dnia więcej niż 2 godziny w pozycji siedzące odczuwają więcej lęku niż pozostałe osoby.

Chodzi o czas spędzany przed telewizorem, ale także czas spędzany w środkach transportu, pracę przy komputerze, granie w gry wideo.

Te odkrycia skłaniają nas do refleksji.

Czy napady paniki to realna choroba, czy przejaw stylu życia zbyt oddalonego od natury?

Jeśli zainteresowały ciebie te informacje, to podziel się  nimi z przyjaciółmi.
Źródło:    Naturalnie zdrowym być.

Organiczne nie zawsze znaczy zdrowe.

Produkty bio: zbyt drogie dla mnie

 

Nie zawsze są środki finansowe na organiczną żywność, a już nie wspomnę o suplementach.

To prawda, jest to dla wielu poważna bariera.  Nie wiele się o tym mówi, a problem istnieje.
Produkty organiczne postrzegane są teraz jako „wyjątkowe”, podczas gdy „organiczny” to po  prostu  zwyczajnie,  tradycyjnie uprawiany lub hodowany.
To oznacza:
– bez szkodliwych pestycydów,
– bez sztucznych nawozów,
– bez napromieniowywania,
– bez sztucznych dodatków,
– bez rozpuszczalników przemysłowych.

„Organiczny”, czyli produkowany w sposób naturalny, tradycyjny.

Pytanie nie powinno więc brzmieć: „Dlaczego produkty organiczne są tak drogie?” Należałoby raczej zapytać: „Jakie techniki przemysłowe sprawiają, że jedzenie śmieciowe jest tak tanie?”…

Aby jednak pomóc Ci oszczędzić pieniądze, zobacz listę produktów, których nie ma sensu kupować w wersji „organicznej”.

organiczny” nie równa się zdrowy

Pierwszą zasadą ograniczenia zbędnych wydatków jest:

Nie zakładaj, że produkt „bio” jest automatycznie dobry dla zdrowia.

Sama muszę przyznać, że często daję się „wkręcić” zielonym opakowaniom i słowom „organiczny”, „bio” albo „organic”. Czy u Ciebie produkt z etykietą „organiczny” nie wzbudza więcej sympatii? Jeśli nawet nie zdawałeś sobie wcześniej z tego sprawy, możesz być pewien, że marketingowcy to dostrzegli. I z tego powodu etykieta „organiczny” jest też wykorzystywana do sprzedawania Ci śmieci.

Bo przecież, co powinno być oczywiste, chipsy, gotowe kanapki, ciastka czy lody z etykietą „organiczny” lub bez niej zawsze będą szkodliwe dla zdrowia.

Zasada przetrwania w supermarkecie.

Moją zasadą jest  niekupowanie produktów  przetworzonych, nawet jeśli mają etykietę „organiczny”.Żadnego gotowego jedzenia, sosów, żadnych zup do podgrzania, płatków śniadaniowych itd. Obecnie to znacząca część rynku. Te przetworzone produkty „bio” są sprzedawane zwykle po naprawdę wysokich cenach.

Ideałem byłoby kupowanie tylko świeżych lub mrożonych surowych produktów. Wszystkich uprawianych czy hodowanych organicznie. Tylko wtedy można byłoby mieć kontrolę nad tym, co się spożywa.  Ale dla wielu osób kupowanie wyłącznie organicznych owoców i warzyw, nieprzetworzonego mięsa i ryb przekracza ich możliwości finansowe.

I nie mówię tylko o rodzinach wielodzietnych, osobach otrzymujących minimalne wynagrodzenie lub naprawdę głodowe emerytury czy renty. Koszty takiej żywności są nie tylko problemem dla osób dotkniętych trudnościami finansowymi, ale również dla tych, którzy ostrożnie gospodarują swoim budżetem, oraz dla tych, którzy oszczędzają pieniądze na jakiś inny cel.

Myślę, że takie osoby zainteresuje fakt, że część organicznych owoców i warzyw nie jest warta tego, aby je kupować.

Na przykład: niektóre owoce wchłaniają wiele pestycydów, a inne – niewiele lub wcale. W uprawie niektórych pestycydy w ogóle nie są wykorzystywane. Niektóre warzywa potrzebują nawozów, inne rosną świetnie bez nich.

Dlatego można spożywać bezpiecznie wiele nieorganicznych produktów, oszczędzając jednocześnie pieniądze.

produkty nieorganiczne, które możesz kupować.

Do tradycyjnej uprawy następujących owoców i warzyw nie są stosowane (albo stosowane są tylko w niewielkim stopniu) pestycydy:

 • cebula,
 • ananas,
 • awokado,
 • szparagi,
 • mango,
 • bakłażan,
 • melon,
 • kiwi,
 • kapusta,
 • kalafior,
 • brokuły,
 • arbuz,
 • bataty (słodkie ziemniaki),
 • grejpfrut,
 • grzyby,
 • zielony groszek,
 • kukurydza (jeśli nie jest GMO).

  Produkty, które zawsze (o ile to tylko możliwe) kupuj organiczne

  Oto owoce i warzywa szczególnie narażone na pestycydy:

 • truskawki,
 • brzoskwinie (w tym nektarynki),
 • jabłka,
 • gruszki,
 • sałata,
 • ogórek,
 • dynia zwyczajna (w tym cukinia) i inne dyniowate,
 • zielona fasola,
 • seler,
 • papryka,
 • szpinak,
 • winogrona,
 • ziemniaki,
 • marchew,
 • pomidory,
 • śliwki,
 • borówki (jagody),
 • malin

  Unikaj produktów zawierających GMO

  Jeśli mieszkasz w kraju, który zezwolił na stosowanie GMO, musisz wiedzieć, że niektóre warzywa są częściej modyfikowane niż inne. Tak jest w przypadku:

  • kukurydzy,
  • soi,
  • dyni zwyczajnej (w tym cukinii) i inne dyniowatych,
  • rzepak (a więc i oleju rzepakowego),
  • buraków cukrowych,
  • lucerny.

  Produkty GMO są także stosowane w hodowli zwierząt. Dlatego w krajach, które produkują GMO, jest szczególnie ważne, aby kupować organiczne:

  • mięso,
  • nabiał,
  • jajka,
  • miód.

  Zachowaj tę listę. Wydrukuj ją i powieś na lodówce. Zabieraj ją ze sobą na zakupy. Stopniowo nauczysz się jej zapewne na pamięć…

  Jeśli zainteresowały ciebie te informacje, to podziel się  nimi z przyjaciółmi.
  Źródło:
  Newslleter Poczta zdrowia,

9 Porad, na co zwracać uwagę kiedy wracasz do aktywności fizycznej.

Jakie skutki ma przerwa w aktywności fizycznej?

Niezależnie od tego, co było przyczyną braku ćwiczeń fizycznych, czy to kontuzja, czy to choroba…

Może oczekiwania na lepszy moment,  czy po prostu przerwa sezonowa, trwająca kilka miesięcy.  Zaprzestanie aktywności sportowej sprawia, że organizm się odzwyczaja.  Ciało nie jest już na takim samym poziomie fizycznym, nie jest już dobrze przystosowane do takiego samego ruchu i takiej samej intensywności, jak przed przerwą.

1. udaj się do lekarza na badania kontrolne

Jeżeli masz ponad 40 lat, to poproś lekarza o sprawdzenie, w jakim stanie jest układ naczyniowo – sercowy. Takie badanie może polegać na wykonaniu określonych ćwiczeń w gabinecie lekarskim. Niezbędny jest również elektrokardiogram spoczynkowy oraz badanie krwi.

2. Ponownie naucz się oddychać

Oddychanie jest podstawą, dlatego praca nad nim jest bardzo ważna. Oddychanie szybkie, nieregularne, piersiowe, lub obojczykowe zaburza wiele funkcji organizmu. Z kolei poprzez oddychanie powolne i świadome, możesz uzyskać stan relaksacji i odprężenia. Doskonałą metodą regulowania układu nerwowego, bardzo obciążającego w codziennym życiu, jest tzw. koherencja serca. W praktykowaniu tej metody mogą pomóc nagrania wideo na YouTube.

3. ustal cele

Plan pozwoli Ci utrzymać motywację, a przede wszystkim „wpleść ” aktywność fizyczną w codzienne życie. Na przykład w pierwszym tygodniu zaplanuj 2 treningi po 30 minut. Rozpoczynanie stopniowo, nie spowoduje utraty motywacji i ograniczy ryzyko urazów. Później ustalaj większe cele. Pamiętaj, aby były konkretne, mierzalne, osiągalne i określone w sposób pozytywny. Niech Twoim celem będzie to co chcesz, a nie to czego nie chcesz.

4. przed każdym treningiem rób rozgrzewkę

Nie zależnie od tego, czy tą aktywnością jest chodzenie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie, należy wykonywać najpierw rozgrzewkę. Nasz organizm wymaga czasu adaptacji, aby mógł przejść ze stanu prawie statycznego do mniej lub bardziej intensywnego ruchu, który angażuje wiele mięśni i stawów. Rozgrzewka jest ważna i koniecznie należy ją wykonywać, zwłaszcza jeśli przekroczyłeś 30 rok życia.

5. Wracaj do aktywności stopniowo

Dwa treningi 30-minutowe w tygodniu to dobry sposób na łagodny powrót do sportu. Następnie możesz zastosować regułę +10%, która pozwoli w sposób kontrolowany zwiększać stres, jakim obciążasz organizm, ale jednocześnie bardzo stopniowo umożliwia adaptację. Co dwa tygodnie zwiększaj o 10% długość marszu, biegu, pływania, zwiększaj o 10% liczbę powtórzeń lub obciążenie ćwiczeń. Jeśli po treningu pojawią się zbyt silne bóle mięśni, oznacza to, że przekroczyłeś swój próg tolerancji dotyczący ścięgien i mięśni.

6.Po każdym treningu rozciągaj się

Aby funkcje organizmu mogły wracać do równowagi, aby przyspieszyć regenerację, ograniczyć ryzyko urazów, pozbyć się skurczów i przywrócić prawidłowe zależności między napięciem mięśni a ich długością, po każdym treningu powinieneś przez 10–15 minut wykonywać rozciąganie. Każdą pozycję utrzymaj przez co najmniej 30 sekund,  jednocześnie oddech powinien być długi i głęboki.

7. Po cyklach treningów zaplanuj okres regeneracji

Co dwa miesiące zrób sobie tydzień odpoczynku lub połowicznego odpoczynku, aby organizm mógł się zregenerować. W tym czasie możesz robić automasaże kilka razy dziennie, możesz się rozciągać od 20 do 40 minut, pójść na profesjonalny masaż relaksacyjny, pójść na spacer na łonie natury itd.                            Chodzi o to, aby organizm zregenerował się po wielu tygodniach treningów.

8. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

W trakcie aktywności fizycznej traci wodę, dlatego trzeba ją uzupełniać regularnie i w wystarczających ilościach. Woda stanowi od 60 do 70% masy naszego ciała. Zaleca się pić od 1,5 litra do 2 litrów wody dziennie – tyle powinna pić osoba prowadząca siedzący tryb życia. Jeśli uprawiasz sport, to zapotrzebowanie wzrasta. Ja polecam zawsze mieć ze sobą butelkę wody, aby móc nawadniać organizm przed aktywnością fizyczną, w trakcie i po zakończeniu.

9. Czerp przyjemność z aktywności fizycznej

Uprawianie sportu powinno dawać przyjemność, radość, dobre samopoczucie i odprężenie. To czas zabawy, miłe chwile, czas dla siebie, czas spotkań z inny.  Sprawianie sobie przyjemności poprzez aktywność fizyczną jest fundamentalne dla ogólnego stanu zdrowia, wywołuje pozytywne emocje i myśli.                                                                                    Sport z definicji jest zabawą, a więc bawmy się!