Zespół jelita drażliwego.

 

Zespół jelita drażliwego chcę Ci napisać o tej chorobie, bo sama przez to przechodziłam.   Wiem i znam to z autopsji,  jak bardzo dają się we znaki te dolegliwości.    Ale zacznę od początku, czyli co to tak na prawdę jest….

Zespół jelita drażliwego inaczej nazwany zespołem jelita nadpobudliwego, albo zespołem jelita nadwrażliwego dotyka od 10% do 15% populacji Europy.  Być może więcej, biorąc pod uwagę fakt, że wielu chorych nie korzysta z konsultacji lekarza. Na szczęście nie stwarza zagrożenia dla życia, nie wiąże się też z ryzykiem zachorowania na raka jelita, stanami zapalnymi czy ryzykiem zgonu. Jest to jednak choroba, która znacząco wpływa na jakość życia. Osoby mające wzdęcia i biegunki cierpią najbardziej. Zespół jelita drażliwego może przeszkadzać w normalnej pracy, zaburzać relacje społeczne i powodować problemy ze snem.  Oprócz zmiany rytmu wypróżnień oraz bólu w okolicach jamy brzusznej osoby dotknięte tą chorobą borykają się z dodatkowymi objawami niezwiązanymi z przewodem pokarmowym. Można tu wymienić np. zburzenia nastroju, depresję, niedobory pokarmowe, niedokrwistość, osłabienie czy zwiększoną drażliwość. 

WYRÓŻNIAMY TRZY POSTACIE ZESPOŁU JELITA DRAŻLIWEGO.

1. Postać zaparciowa – wypróżnienie występuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu.                                                                                                                                        2. Postać biegunkowa – tu charakterystyczne  jest oddawanie wodnistego lub luźnego stolca częściej niż 3 razy  na dobę.                                                              3. Postać mieszana – charakteryzuje się  naprzemiennym występowaniem zaparć i biegunek. 

WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE.

Większość osób zauważa zmiany objawów wraz ze zmianą diety. Niektóre produkty przynoszą ulgę, a inne – pogorszenie objawów. Lekarze od dawna ignorują te informacje i zamiast zmiany diety, zalecają pacjentom leki. Najnowsze badania wykazały jednak, że odżywianie odgrywa ważną rolę w tej chorobie, choć wiele jeszcze przed nami do odkrycia.  Dostosowanie sposobu żywienia odgrywa istotną rolę w całym procesie leczniczym. Dla każdego pacjenta ustala się ją indywidualnie, w zależności od występujących objawów. Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych czy wprowadzenie modyfikacji w dotychczasowej diecie.  

LAKTOZA I NABIAŁ

Laktoza to cukier mleczny. Gdy pijemy mleko krowie, laktoza jest metabolizowana w jelitach przez bakterie jelitowe, tworząc produkty fermentacji i toksyczne substancje. Toksyny te mogą działać podobnie jak enterotoksyny odpowiadające za zapalenie żołądka i jelit. Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy mogą przypominać zespół jelita drażliwego. Są to: bóle brzucha, wzdęcia, oddawanie gazów, biegunki, mdłości, wymioty, a także czasami zatwardzenia. Nietolerancję laktozy łatwo zdiagnozować za pomocą badania wodoru wydychanego po spożyciu 50 g laktozy.

PSZENICA I GLUTEN

Gluten to białka pszenicy, jęczmienia, żyta i innych podobnych zbóż (orkiszu, kamutu, pszenżyta). Część populacji, około 6 do 10%, czyli liczba, której nie można zignorować, jest wrażliwa na gluten lub niektóre substancje znajdujące się w zbożach. Nie ma badania diagnostycznego, które wykrywałoby wrażliwość na gluten. Jeżeli podejrzewasz, że masz nadwrażliwość na ten rodzaj białka, spróbuj stosować dietę bezglutenową
przez kilka tygodni lub dłużej. Tylko w ten sposób przekonasz się, czy gluten rzeczywiście jest przyczyną problemów.

 INNE PRODUKTY

Pacjenci zgłaszają najczęściej pogorszenie objawów po spożyciu nie tylko nabiału i produktów zbożowych z glutenem, ale także kawy, tłuszczów,
alkoholu, warzyw z rodziny psiankowatych (pomidory, bakłażany, ziemniaki). Jednakże nie jest do końca pewne, czy unikanie tych produktów
zapewni poprawę, ponieważ dowody naukowe są albo sprzeczne, albo w ogóle ich nie ma.                                                                                                    
Mocniejsze dowody mamy na działanie węglowodanów o krótkim łańcuchu, tj:  laktoza, sorbitol, fruktoza, fruktooligosacharydy (fruktany), które znajdują się między innymi w endywii, ale także w zbożach.

JAK ŁAGODZIĆ OBJAWY SPOSOBAMI NATURALNYMI?

Babka płesznik – należy spożywać ją z dużą ilością wody                                                                                                                   

Olejek eteryczny z liści mięty – działa rozkurczowo na mięśnie układu trawiennego

Kurkuma – jest wykorzystywana tradycyjnie w leczeniu niestrawności, bólów
brzucha i przy łagodzeniu wzmożonego oddawania gazów.                                 

Karczochy – wyciąg z liści karczocha (Cynara scolymus) był testowany w ramach 2 badań i wykazał pewną skuteczność w łagodzeniu takich objawów jak: bóle, skurcze, gazy i zatwardzenie.

Probiotyki – Probiotyki to żywe mikroorganizmy zwane często „dobrymi bakteriami”. Występują one we wszystkich fermentowanych produktach spożywczych takich jak jogurt czy kapusta kiszona. Można je również kupić w postaci suplementów diety. 

Bakterie te mogą być przydatne przy zapaleniu okrężnicy, biegunkach spowodowanych zażywaniem antybiotyków, chorobach zapalnych jelit
i zespole jelita drażliwego. Uważa się, że probiotyki mają korzystny wpływ na śluzówkę jelit, ponieważ dobre bakterie nie dopuszczają do wzrostu i namnażania się patogenów, wzmacniają strukturę bariery jelitowej i stymulują odporność.

 

 

Źródło: Newslleter „Naturalnie zdrowym być”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *